Dům čtyř světových stran

Hmotové řešení domu navazuje na stávající zástavbu v lokalitě a charakter původního domu. Základní hmota domu je protáhlý kvádr se sedlovou střechou o sklonu 40° a hřebenem umístěným rovnoběžně s uliční čárou. Směrem do zahrady je pak hlavní objem rozšířen o nízký přístavek se zelenou střechou o sklonu 5%. Z důvodu svažitosti terénu je podlaha druhé nižší hmoty umístěna o 1 m pod úrovní přízemí hlavní hmoty domu.

Vstup do domu navrhujeme na západní straně domu v místě původního vstupu. Dispozice bude rozdělena do tří výškových úrovní: přízemí hlavní hmoty domu – provozní část, přístavek do zahrady – hlavní obytný prostor a podkroví hlavní hmoty domu – ložnicová část.

V přízemí domu navrhujeme zádveří se šatnou, schodišťovou halu a garáž. Ze zádveří bude možné projít do pracovní části, kde se nachází hala a zádveří s druhým vstupem. Z této haly se pak můžeme dostat do pracovny paní domu, společenské místnosti s minikuchyňkou, na WC a do místnosti se serverem.

Ze schodišťové haly vstupujeme přes krátkou chodbu přímo na schodiště vedoucí do hlavního obytného prostoru. Hlavní obytný prostor bude zahrnovat kuchyň s jídelním stolem a obývací pokoj. Tato část domu bude přes krytou dřevěnou terasu maximálně propojena se zahradou. Velká okna s posuvnými křídly umožní krásný výhled a proslunění, na terase je v návrhu počítáno se závěsným nábytkem a houpačkou. V mezipatře u obytného prostoru dále navrhujeme pokoj hosta s vlastní koupelnou a technickou místnost s vedlejším vstupem na zahradu.

Po schodech z obytného prostoru bude možné vystoupat až do podkrovního patra s ložnicemi. Schodiště bude prosvětleno velkým oknem, které bude rovněž při pohledu z galerie nabízet krásný výhled do zahrady a okolí. V podkroví domu navrhujeme ložnici a dvě dětské pokoje s výhledem na jih do zahrady, dětskou hernu, šatnu, koupelnu a technickou místnost.