Dům s otevřenou náručí

Rodinný dům je navržen pro bydlení čtyřčlenné rodiny v pasivním standardu.

Navržený dům umisťujeme co nejblíže ke komunikaci na severní část pozemku, aby dům i většina zahrady byly otevřeny co nejvíce k jihu. Půdorysně se jedná o dům ve tvaru L, rozevřený směrem do zahrady. Na objekt domu v západní části navazuje objekt zahradního skladu a kryté parkovací stání pro jeden automobil.

Při návrhu domu jsme maximálně respektovali zásady pro výstavbu v pasivním standardu. Objekt domu tvoří jednoduchá jednopodlažní hmota, která vytváří intimní prostor terasy a soukromé zahrady. Hmota domu je pojata horizontálním dřevěným obložením. Jižní část domu navazující na dřevěnou terasu akcentujeme kombinací vertikálního dřevěného obkladu a horizontálního dřevěného obložení mezi okny s tmavě šedou lazurou, které propojuje terasová okna do spojitého pásu.

V západní části hmotu domu přirozeně pokračuje v podobě zahradního skladu a krytého parkovacího stání. Objekt je zastřešen plochou střechou s výraznými přesahy na severní a jižní straně. Na severní straně přesah zvýrazňuje krytý vstup do domu a zároveň vytváří suché propojení mezi rodinným domem a místem pro parkovací stání. Na jižní straně slouží přesah střechy jako přirozené stínění obytných prostorů a také definuje soukromý venkovní prostor velké terasy.

Vstup do objektu je přes kryté závětří na severní straně vytvořené přesahem ploché střechy. Za vstupem následuje zádveří. Po levé straně se nachází rodinná šatna, po pravé straně je umístěno samostatné WC. Ze zádveří dále vstupujeme do hlavního obytného prostoru s kuchyní, jídelním koutem a obývacím pokojem. Po levé straně navazuje na obytný prostor soukromá část domu se dvěma dětskými pokoji a ložnicí s vlastní šatnou. Pokoje jsou orientovány na jih. V severní části domu je pak umístěno hygienické a technické vybavení, rodinná koupelna, samostatné WC a technická místnost.

Obytný prostor a jednotlivé pokoje jsou co nejvíce vizuálně propojeny se zahradou velkými prosklenými plochami terasových oken, kterými se zároveň vstupuje na terasu.