Dům milovníků koček

Virtuální prohlídku projektu domu si můžete prohlédnout prostřednictví našeho YouTube kanálu.

 


Pasivní rodinný dům obdélníkového tvaru. Jeho vzhled vychází z požadavků pro pasivní standard a dále z rozboru Feng shui. Dům se otevírá co nejvíce na jihozápad až západ, současně je obytný prostor propojený s venkovní krytou terasou a zahradou. Terasa tvoří příjemný prostor pro venkovní posezení a zároveň přirozenou ochranu před letním přehříváním interiéru, pevné a posuvné treláže chrání prostor před západním větrem.  K terase přiléhá o tři schodišťové stupně snížená nekrytá terasa s bazénem. Na východní straně domu vybíhá konstrukce střechy a tvoří kryté závětří před vstupními dveřmi a kryté parkovací stání pro dva automobily.

Venkovní vzhled domu je minimalistický. Na stěnách je použita bílá a šedá omítka, v kombinaci se dřevěným vodorovným obkladem ze sibiřského smrku. V části západní fasády s dřevěným obkladem je mezi okny použita fasádní deska. Dům je zastřešen plochou střechou bez přesahů na bočních stěnách, s mírným spádem. Střešní rovina zakrývá krytou terasu, vstup, sklad a parkovací stání. Navržena je zelená extenzivní střecha nad domem a střecha s kačírkem nad terasou a parkovacím stáním. Zde je uvažováno umístěno fotovoltaiky.

Dispozice domu je velmi jednoduchá a vzdušná. Vstup do domu je navržen z východní strany vchod od ulice. Za vstupem následuje zádveří a na něj navazuje šatna spojená s technickou místností. Ze zádveří vstupujeme přímo do otevřeného prostoru hlavní obytné místnosti, jídelny s kuchyňským koutem a obývacím pokojem. Dominantou tohoto prostoru je šikmý podhled kopírující sklon střechy se dvěma světlíky, které přináší horní přirozené osvětlení na jídelní stůl a kuchyňský ostrůvek. Šikmý podhled otvírá prostor směrem k zahradě, se kterou j propojen velkorysými prosklenými otvory. Umožňuje tak maximální propojení interiéru s venkovní krytou terasou a zahradou.

Hlavní obytný prostor je v centru celé dispozice. Na severní straně u kuchyňského koutu vcházíme do soukromé části, zde z malé chodby můžeme vstoupit do dětského pokoje s výhledem na zahradu a vstupem na krytou terasu. Dále můžeme vstoupit do pracovny nebo do koupelny se sprchovým koutem spojené s WC a prádelnou. Na jižní straně obytné místnosti vedou dveře do druhé soukromé části domu. Zde se z chodbičky vchází do ložnice spojené se šatnou. K ložnici patří druhá koupelna se sprchovým koutem a vanou. Dále můžeme vstoupit do druhé pracovny s výhledem na zahradu a vstupem na krytou terasu. V této části kryté terasy je navržena voliéra pro kočky, která umožňuje pobyt domácích mazlíčků venku, ale v bezpečí. Poslední místností, do které vstupujeme z hlavní místnosti je zázemí pro domácí mazlíčky na východní straně objektu. Oddělenou částí je venkovní sklad, který z jižní strany uzavírá prostor krytého parkovacího stání.

Řešení interiéru rovněž vychází z rozboru Feng shui. Interiér by měl být čistý, minimalistický, s prvky dřeva. Barevnost do interiéru bude vnášena barvami doplňků.