Dům plný energie

Dřevěná stavba roku 2023 - 2. místo v hlasování veřejnosti v kategorii Dřevěné budovy - návrhy


Dům je umístěn v turisticky velmi zajímavé oblasti. Je orientovaný na jih s krásným výhledem do Posázaví. Poloha domu je navržena rovnoběžně s východní hranicí pozemku co nejblíže k severovýchodnímu rohu, aby většina zahrady byla otevřena k jihozápadu. Na hlavní objekt navazuje zahradní objekt s krytou terasou. V přední části pozemku se nachází kryté stání pro dva automobily spojené se skladem sloužícím pro uložení kol a příslušenství k autu. Součástí zahradního objektu je sauna a krytá terasa vytváří příjemný prostor s krbem pro venkovní posezení a zároveň přirozenou ochranu před letním přehříváním interiéru.

Umístění domu, vstupu a dispozice vychází z rozboru Feng-shui. Ústředním prostorem domu je otevřený prostor jídelny a obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Jídelně dominuje krbová stěna, která bude sloužit nejen jako knihovna, ale také jako úložný prostor. Krbová stěna je zakončena rohovou krbovou vložkou. Dominantou jídelny, obývacího pokoje a kuchyně je trámový strop, který je zaklopen biodeskou. Na konci chodby se nachází speciální chlazená místnost – vinotéka. Pracovna může sloužit zároveň jako pokoj pro hosty, pod schody je ukryta výsuvná postel. Z pracovny je také možný vstup na terasu. Obytný prostor prostupuje do exteriéru díky prostorné kryté terase s venkovním krbem a vizuálnímu kontaktu s jezírkem a jižní částí zahrady.  Schodiště do horního podlaží je doplněno úložným prostorem a prosvětleno ateliérovým oknem. V horním podlaží se nachází dětské pokoje, ložnice se šatnou, rodinná koupelna a samostatná toaleta s pracím koutem.

Interiér by měl být čistý, minimalistický s prvky dřeva. Barevnost do interiéru bude vnášena jemnými tóny nátěrů stěn a výraznějšími barvami doplňků. Interiér respektuje Feng-shui rozbor.

Fasáda domu, carportu a zahradního domku – omítka doplněná obkladem ze sibiřského modřínu.

Součástí pozemku bude koupací jezírko.