Dům pod vinnou révou

Časosběr hrubá stavba

Výstavbu tohoto pasivního rodinného domu jste mohli sledovat a navštívit v rámci cyklu Dřevostavba všemi smysly. Přinášíme vám sestřih z návštěvy v domě těsně před jeho dokončením.


Pasivní rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu na čtvercovém svažitém pozemku. Vlastní dům má jedno podzemní a jedno nadzemní podlaží se sedlovou střechou. Hlavní hmota pokračuje směrem na východ vstupním přízemním objektem s plochým zastřešením. Vstup je výškově umístěn do poloviny pater hlavní části domu. Na něj navazuje část objektu s krytým parkovacím stáním pro dva automobily a nevytápěnou skladovací částí. U vstupní části jsou obě hmoty přirozeně propojeny krytým závětřím. Na jižní straně bude dřevěná terasa s pergolou s plným zastřešením.

Obytná část je přímo propojena velkým oknem se sedacím parapetem v jižní fasádě se zahradou, z jídelny vstoupíme na obytnou krytou terasu s výhledem na jihovýchod. Z hlavního obytného prostoru naproti kuchyňskému koutu je přístupná také spíž pod schody. Menší chodbou v severní části pokračujeme do pracovny, která může sloužit také jako pokoj pro hosty, menší koupelny s WC a sprchovým koutem, dále je zde technická místnost spojená s prádelnou. Celá severní strana, většina východní a část západní fasády je zapuštěna do svahu. Z mezipodesty dále vystupujeme po přirozeně osvětleném schodišti do haly v 1.NP. Na ni navazují dva dětské pokoje orientované na jih. Na severozápadní straně je navržena ložnice rodičů se šatnou. Směrem na severovýchod je situována koupelna s vanou, sprchovým koutem a saunou, a dále samostatné WC.

Interiér je navržen čistý, minimalistický s prvky dřeva. Barevnost do interiéru bude vnášena jemnými tóny nátěrů stěn a výraznějšími barvami doplňků.

Nosné prvky stěn rodinného domu jsou navrženy z masivních dřevěných panelů DEKPANEL. Vnější izolace stěn je dřevovláknitá. Konstrukce je řešena jako difúzně otevřená s omítkou a dřevěným obkladem. Stěny zahradního nevytápěného zázemí budou z trámkové konstrukce KVH.

Dělící příčky budou převážně sádrokartonové, ztužující stěny z masivních dřevěných panelů.

Terasa je navržena z dřevěných prken ze sibiřského modřínu. Je zastřešena pergolou ze smrkové konstrukce s lazurou. Před klimatickými vlivy je chráněna zastřešením.

---

Dřevostavba všemi smysly 2020 Dům pod vinnou révou