Dům s vodním světem

Dřevěná stavba roku 2017 - kategorie Moderní dřevostavby - návrhy - Vítěz veřejného hlasování

Redakční návštěvu naleznete v magazínu DŘEVO&stavby v čísle 06/2023.


Popis projektu

Jedná se o novostavbu rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu. Dům má dvě podlaží, přízemí s hlavní obytnou místností a technickým zázemím a druhé patro s pokoji. K domu přiléhá garáž a krytá terasa navazující na zahradu s jezírkem.

Návrh se skládá ze dvou hmot – rodinného domu a jemu přiléhající garáže. Vzhledem k návrhu domu v pasivním standardu byl zvolen kompaktní tvar kvádru 11,5 m x 7,5 m, vysoký 6,5 m. Garáž k němu přiléhající je také jednoduchý kvádr o rozměrech 6,2 m x 7,2 m a vysoký 3 m. Obě hmoty mají plochou střechu a jsou z jedné strany propojeny organickou terasou směrem do zahrady a z druhé strany u vstupu krytým přístřeškem pro přechod suchou nohou z domu do garáže. Hlavní hmotu domu navrhujeme ve světlém krémovém odstínu omítky a kontrastně k tomu garáž v tmavém dřevěném obkladu. Na jižní straně domu bude na okně se sedacím parapetem šambrána ve stejném dřevě jako fasáda garáže. Terasa je ze sibiřského modřínu zastřešená dřevěnou konstrukcí ze smrku a zaklopené biodeskou se šedou foliovou střechou, která se opakuje nad vstupem do domu a garáže ze severní strany. Zastřešení terasy nesou dřevěné sloupy ve tvaru kmenů stromů. Ze severní strany je zastřešení vstupu a střecha garáže provázána lemem v rámci oplechování v antracitové barvě.

Obytné části rodinného domu jsou navrženy na doporučené hodnoty součinitele prostupu tepla dle ČSN 730540 pro pasivní standard. Objekt je založen na železobetonové desce se základovým prahem. Nosné prvky stěn jsou z masivních dřevěných panelů DEKPANEL D. Konstrukce jje řešena jako difúzně otevřená s minerální izolací a omítkou a garáž s dřevěným obkladem. Dělící příčky jsou sádrokartonové. Strop nad 1NP bude trámový z KVH hranolů a lamelových průvlaků. V podlaze je elektrická topná rohož a nad ní polyuretanový stěrka, která tvoří podlahovou krytinu v celém domě. V obytném prostoru bude konstrukce pohledová, naopak v místě vstupu, technické místnosti a koutku pro hosty za schodištěm bude zakryta SDK podhledem. Konstrukci střechy domu tvoří dřevěné nosníky Steico Joist zateplené foukanou celulózou. Ve všech místnostech 2 NP je pod stropní konstrukcí zavěšen sádrokartonový podhled. Střešní konstrukci garáže i zastřešení terasy a vstupu tvoří KVH trámy. Propojení mezi jednotlivými podlažími je zajištěno smíšenočarým schodištěm se středovou vřetenovou stěnou z masivního dřevěného panelu.

Popis dispozice

Vstupujeme po zpevněné ploše kolem garáže přes kryté závětří do zádveří. V tom se nachází šatní prostor za posuvnou stěnou, věšák s obouváním, vstup do technické místnosti s WC a přípravou pro sprchu a také přímý vstup do obytného prostoru. Ten zahrnuje v centrální části jídelní stůl. Dále pak kuchyňskou linku tvaru L a ostrůvek s pracovní plochou a úložným prostorem. Jídelní stůl z druhé strany navazuje na otevřenou obytnou část.  V té je umístěna sedací souprava a dále sedací parapet.  Z druhé strany se nachází schodiště se zakomponovaným akváriem. K tomu doléhá posuvná stěna, za níž je prostor pro hraní dětí a výsuvná spací nika pod schodištěm pro přespání hostů. Po schodišti vstupujeme do druhého podlaží, kde je z chodby vstup do dvou dětských pokojů, ložnice s vlastní šatnou, koupelna, WC a místnost pro úklid a praní. K domu přiléhá garáž pro jedno auto a motorku, s pracovním stolem s umyvadlem, úložným prostorem pro nářadí, věci na potápění a další potřebné a také místem pro uložení čtyř kol. Přístupná je ze severu vjezdem, ze závětří a také z jižní terasy. Ta spojuje garáž se samotným domem. Z jídelny a kuchyně vstupujeme přes terasu do zahrady.