Dům s výhledem na Trosky


Popis projektu

Bydlení v ráji... Tato slova podle majitelů vyjadřují pravou podstatu jejich nového domova. A my rozhodně souhlasíme. Pasivní dům s modřínovou fasádou, ke kterému vede mlatová cesta, se zídkou z kamenů z místního pískovce a výhledem na dominantu Českého ráje, na Trosky.

Na pozemku byla původně umístěna stavba, ze které se zachoval pouze sklep. Zajímavostí bylo, že v rámci tak obrovského pozemku mohl být dům postavený pouze na jednom místě – na ploše původního domu, který se zde kdysi nacházel. Založení domu bylo na základě energetické optimalizace provedeno na plovoucí desce izolované na spodním líci extrudovaným polystyrenem. Dům tvoří 2 jednoduché, téměř archetypální hmoty. Hlavní jednopodlažní objekt s využitelným podkrovím a kompaktní pomocný objekt, který obsahuje garáž, úložné prostory, kryté stání a dílnu. Hlavní obytný prostor maximálně propojují se zahradou velkorysá obytná jihozápadní terasa s pergolou z modřínové konstrukce a velká posuvná okna. Původní vzrostlé lípy jsme v návrhu respektovali.

Interiér je čistý, minimalistický s prvky dřeva. Barevnost do interiéru je vnášena jemnými tóny nátěrů stěn a výraznějšími barvami doplňků. V přízemí se nachází kuchyně, obývací pokoj s jídelnou, pracovna paní domu a koupelna se saunou s přímým vstupem na zahradu. Kuchyně vyniká otevřenými policemi, jelikož majitelka využívá koncept bezobalové kuchyně. V podkroví se nalézá velká hala, která je navržena zároveň jako společenský prostor tak i prostor pro sportovní aktivity a odpočinek. Dále zde nalezneme ložnici, pracovnu a koupelnu.

Výrazným prvkem domu jsou modrá okna. Modrá barva je velmi oblíbenou barvou majitelů.

V exteriéru je použita celá paleta přírodních materiálů – modřínová fasáda, mlatová cesta či zídka z místního pískovce.

Dům je vybaven inteligentním systémem, který umožňuje ovládání díky mobilní aplikaci. Ovládá vše od stahování žaluzií, přes vytápění, svícení až po doplňování vody v zahradním jezírku. Teplo a větrání je řešeno elektrickými topnými rohožemi (podlahové topení + koupelnová trubková tělesa s elektrickou patronou).

Dům obklopuje velký pozemek s koupacím jezírkem, permakulturní zahradou a sadem.