Dům s výhledem do krajiny

Dřevostavba roku 2021 - absolutní vítěz ankety časopisu DŘEVO&stavby

Redakční návštěvu naleznete v magazínu DŘEVO&stavby v čísle 06/2021.


Navštivte dům prostřednictvím video sestřihu. Pojďte dál...


Jednoduchý přízemní dům obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou respektující místní ráz krajiny a zástavby. Hmota domu je umístěna do terénu tak, aby byla v co největší míře zachována přirozená svažitost terénu. U doplňujících objektů krytého parkovacího stání a zahradního zázemí se saunou navrhujeme ploché střechy z důvodů lepšího zasazení do terénu. U těchto navíc počítáme s extenzivní zelení, která je ještě více propojí s přírodou na pozemku. Pro majitele bylo rozhodující, aby bylo nejlépe využito výhledů, které poloha ve svahu nabízí.

Usazení a dispozice domu vychází z rozboru Feng-shui. Dispozice domu je velmi jednoduchá a vzdušná. Do domu vstupujeme z jihozápadní strany. V jižní části obývacího pokoje navrhujeme přes celou stěnu velkou knihovnu ve skandinávském stylu se sedacím parapetem. V této místnosti také navrhujeme malá krbová kamna. Vysoké stropy obložené cedrem prostupují celý dům a jsou výrazným prvkem interiéru, který ještě podtrhují subtilní černé obrysy stejně vysokých dveří. Směrem na severní výhledy navrhujeme maximální prosklení na celou výšku místnosti. Toto prosklení je navrženo rovněž v části jídelny a umožňuje tak maximální propojení interiéru s venkovní krytou terasou a zahradou s jezírkem. Západní část domu je věnována soukromí obyvatel, tedy části s ložnicemi. Ve střední části chodby, která vede k soukromé části, se nachází světlovod a nika s vystaveným uměním, která tento prostor zútulní.

Konstrukci domu tvoří dřevěné šroubované masivní panely a fasádu domu dřevěný vertikální obklad ze sibiřského modřínu. Objekt zahradního domku se saunou má stejně jako kryté parkovací stání z důvodu lepšího propojení s přírodou extenzivní vegetační střechu. Za domkem se schovává skleník a opodál sad.